Snart slår Arbejdermuseet dørene op for en omfattende udstilling om tidligere statsminister Anker Jørgensen, som den 13. juli ville være fyldt 100 år.
Udstillingen bygger på Anker Jørgensens personlige arkiv, som han før sin død donerede til Arbejderbevægelsens Bibliotek og Arkiv. Og det efterladte arkiv tæller tonsvis af dokumenter, da den tidligere statsminister var en særdeles flittig skribent.
Kæmpe interesse for Anker Jørgensen
“Udstillingen handler mere om mennesket Anker end om statsministeren. Vi bygger den op over et udvalg fra personarkivet, og det bliver en billedmæssig oplevelse ledsaget af Ankers egne ord og tanker fra breve, dagbøger, originale manuskripter, studiehæfter, diplomer, talepapirer, protesterklæringer og ministerlister,” siger Linda Nørgaard Andersen, der er vicedirektør på Arbejdermuseet, til A4 Arbejdsliv.