dlkantvalg2
Tre kandidater stiller op i kampen om formandsposten i Dansk Lærerforening. Fra venstre: Anders Liltorp, Gordon Ørskov Madsen og Morten Refskov. Foto: Kristian Brasen

Kampvalg blandt lærerne: Brokkerøvs-fortællingen skal aflives

18. sep 2020, 6:00
Lærernes omdømme skal forbedres, arbejdsmiljøet skal kigges efter i sømmene, og de nationale test og elevplaner skal afskaffes. Sådan lyder nogle af mærkesagerne hos de tre kandidater, der kæmper om den magtfulde formandspost i Danmarks Lærerforening.

Lærerfagets image skal pudses af. Arbejdstidsaftalen skal omsættes til noget, der kan mærkes positivt i lærernes arbejdsdag. De nationale test og elevplaner skal afskaffes. Sådan lyder tre centrale budskaber fra kandidaterne til formandsposten i Danmarks Lærerforening.   

Men uanset hvem, der står på talerstolen som Danmarks Lærerforenings nye formand efter foreningens kongres den 22. og 23. september, kan han regne med at få stukket en lang liste med uløste opgaver i hånden af foreningens 84.000 medlemmer.