Ingen onlineundervisning til elever i isolation efter ferierejse
Denne artikel er oprindeligt bragt på Folkeskolen.dk og bliver publiceret på A4 som en del af et samarbejde. Artiklen er redaktionelt udvalgt og bearbejdet af A4.
0.-4. klasse er tilbage i skole i dag, mandag, men allerede efter en uges skolegang er der vinterferie på de fleste folkeskoler.
Børne- og Undervisningsministeriet har opdateret sine spørgsmål og svar om rejser, efter at regeringen forleden indførte tvungen selvisolation i 10 dage for alle, der ankommer fra udlandet.
LÆS OGSÅ: Lærerformand: Vi må leve med risiko ved genåbning
I grundskolen er der dog som bekendt den mulighed, at forældre kan bede skolelederen om ekstraordinær frihed og tage børnene ud af skolen i en periode. Hvis skolelederen godkender ferietur og efterfølgende selvisolation som ekstraordinær frihed, aftaler leder og forældre, hvordan børnene får undervisning undervejs - enten ved at forældrene påtager sig ansvaret, eller børnene får fjernundervisning.
Læs hele historien på Folkeskolen.dk.