20211023-171238-L-1920x1280we
Mere end seks dage, efter at valgstederne lukkede, er der fundet en ny borgmester i Dragør Kommune. Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Overblik:
Nu er alle borgmesterposter på plads

23. nov. 2021 06.38
Som den sidste blandt 98 kommuner fik Dragør afsat sin borgmesterpost. Se listen over borgmestre her.

Det endte med at tage mere end seks dage, inden De Konservatives Kenneth Gøtterup kunne kalde sig selv for borgmester i Dragør Kommune.

Han har overtaget posten fra Venstres Helle Barth.

Dermed er samtlige borgmesterposter i landets 98 kommuner blevet fordelt.

En konstitueringsaftale er dog ikke juridisk bindende, og de nye borgmestre sidder først fast på posten efter et konstituerende møde, der skal finde sted senest i midten af december.

Her ser borgmesteren indtil videre ud til at være klar:

Albertslund: Steen Christiansen (S) - genvalg.

Allerød: Karsten Längerich (V) - genvalg.

Assens: Søren Steen Andersen (V) - genvalg.

Ballerup: Jesper Würtzen (S) - genvalg.

Billund: Stephanie Storbank (V) - nyvalg.

Bornholm: Jacob Trøst (K) - nyvalg.

Brøndby: Kent Max Magelund (S) - genvalg.

Brønderslev: Mikael Klitgaard (V) - genvalg.

Dragør: Kenneth Gøtterup (K) - nyvalg

Egedal: Vicky Holst Rasmussen (S) - nyvalg.

Esbjerg: Jesper Frost Rasmussen (V) - genvalg.

Fanø: Frank Jensen (R) - nyvalg.

Favrskov: Lars Storgaard (K) - nyvalg.

Faxe: Ole Vive (V) - genvalg.

Fredensborg: Thomas Lykke Pedersen (S) - genvalg.

Fredericia: Steen Wrist (S) - tiltrådt 1. januar 2021.

Frederiksberg: Michael Vindfeldt (S) - nyvalg.

Frederikshavn: Birgit Stenbak Hansen (S) - genvalg.

Frederikssund: Tina Tving Stauning (S) - nyvalg.

Furesø: Ole Bondo Christensen (S) - genvalg.

Faaborg-Midtfyn: Hans Stavnsager (S) - genvalg.

Gentofte: Michael Fenger (K) - tiltrådt i maj 2021.

Gladsaxe: Trine Græse (S) - genvalg.

Glostrup: Kasper Damsgaard (S) - nyvalg.

Greve: Pernille Beckmann (V) - genvalg.

Gribskov: Bent Hansen (V) - nyvalg.

Guldborgsund: Simon Hansen (S) - nyvalg.

Haderslev: Mads Skau (V) - nyvalg.

Halsnæs: Steffen Jensen (S) - genvalg.

Hedensted: Ole Vind (V) - nyvalg.

Helsingør: Benedikte Kiær (K) - genvalg.

Herlev: Thomas Gyldal Petersen (S) - genvalg.

Herning: Dorte West (V) - tiltrådt august 2021.

Hillerød: Kirsten Jensen (S) - genvalg.

Hjørring: Søren Smalbro (V) - nyvalg.

Holbæk: Christina Krzyrosiak Hansen (S) - genvalg.

Holstebro: H.C. Østerby (S) - genvalg.

Horsens: Peter Sørensen (S) - genvalg.

Hvidovre: Anders Wolf Andresen (SF) - nyvalg.

Høje-Taastrup: Michael Ziegler (K) - genvalg.

Hørsholm: Morten Slotved (K) - genvalg.

Ikast-Brande: Ib Lauritsen (V) - genvalg.

Ishøj - Merete Amdisen (S) - nyvalg.

Jammerbugt: Mogens Gade (V) - genvalg.

Kalundborg: Martin Damm (V) - genvalg.

Kerteminde: Kasper Ejsing Olesen (S) - genvalg.

Kolding: Knud Erik Langhoff (K) - nyvalg.

København: Sophie Hæstorp Andersen (S) - nyvalg.

Køge: Marie Stærke (S) - genvalg.

Langeland: Tonni Hansen (SF) - genvalg.

Lemvig: Erik Flyvholm (V) - genvalg.

Lejre: Tina Mandrup (V) - nyvalg.

Lolland: Holger Schou Rasmussen (S) - genvalg.

Lyngby-Taarbæk: Sofia Osmani (K) - genvalg.

Læsø: Tobias Birch Johansen (V) - nyvalg.

Mariagerfjord: Mogens Jespersen (V) - genvalg.

Middelfart: Johannes Lundsfryd Jensen (S) - genvalg.

Morsø: Hans Ejner Bertelsen (V) - genvalg.

Norddjurs: Kasper Bjerregaard (V) - nyvalg.

Nordfyn: Morten Andersen (V) - genvalg.

Nyborg: Kenneth Muhs (V) - genvalg.

Næstved: Carsten Rasmussen (S) - genvalg.

Odder: Lone Jakobi (S) - nyvalg.

Odense: Peter Rahbæk Juel (S) - genvalg.

Odsherred: Karina Vincentz Andersen (Nyt Odsherred) - nyvalg.

Randers: Torben Hansen (S) - genvalg.

Rebild: Jesper Greth (V) - nyvalg.

Ringkøbing-Skjern: Hans Østergaard (V) - genvalg.

Ringsted: Henrik Hvidesten (V) - genvalg.

Roskilde: Tomas Breddam (S) - tiltrådt august 2019.

Rudersdal: Ann Sofie Orth (K) - nyvalg.

Rødovre: Britt Jensen (S) - tiltrådt marts 2020.

Samsø: Søren Wiese (V) - nyvalg.

Silkeborg: Helle Gade (S) - nyvalg.

Skanderborg: Frands Fischer (S) - tiltrådt april 2019.

Skive: Peder Christian Kirkegaard (V) - genvalg.

Slagelse: Knud Vincents (V) - nyvalg.

Solrød: Emil Blücher (LA) - nyvalg.

Sorø: Gert Jørgensen (K) - genvalg.

Stevns: Henning Urban Dam Nielsen (S) - nyvalg.

Struer: Mads Jakobsen (V) - nyvalg.

Svendborg: Bo Hansen (S) - genvalg.

Syddjurs: Michael Stegger Jensen (S) - nyvalg.

Sønderborg: Erik Lauritzen (S) - genvalg.

Thisted: Niels Jørgen Pedersen (V) - nyvalg.

Tønder: Jørgen Popp Petersen (Slesvigsk Parti) - nyvalg.

Tårnby: Allan S. Andersen (S) - genvalg.

Vallensbæk: Henrik Rasmussen (K) - genvalg.

Varde: Mads Sørensen (V) - nyvalg.

Vejen: Frank Schmidt-Hansen (K) - nyvalg.

Vejle: Jens Ejner Christensen (V) - genvalg.

Vesthimmerland: Per Bach Laursen (V) - genvalg.

Viborg: Ulrik Wilbek (V) - genvalg.

Vordingborg: Mikael Smed (S) - genvalg.

Ærø: Peter Hansted (S) - nyvalg.

Aabenraa: Jan Riber Jakobsen (K) - nyvalg.

Aalborg: Thomas Kastrup-Larsen (S) - genvalg.

Aarhus: Jacob Bundsgaard (S) - genvalg.

Kilder: Kmdvalg og Ritzau.

/ritzau/