20210731-171257-L-1920x1227we
Esbjerg fB nye tyske træner, Peter Hyballa, er den centrale figur i konflikten. Han er offentligt blevet hårdt kritiseret af egen spillertrup for sine hårdhændede metoder. Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Arbejdstilsynet vil have handleplan fra konfliktramt fodboldklub i næste uge

4. aug. 2021 16.20
Arbejdstilsynet har givet fodboldklubben Esbjerg fB til den 12. august til at levere resultatet af den undersøgelse, klubben har sat i værk om arbejdsforholdene på førsteholdet.

Store dele af spillertruppen i fodboldklubben Esbjerg fB har nu i næsten en måned ligget i åben konflikt med klubbens træner, Peter Hyballa, som de beskylder for at benytte korporlig afstraffelse og mobning.

Arbejdstilsynet var på uanmeldt besøg hos Esbjergs forenede Boldklubber den 22. juli, efter de var blevet trukket ind i sagen af Spillerforeningen. Her blev det aftalt, at EfB ville få tre uger til at udfærdige en handleplan, samt aflevere svar på klubbens undersøgelse af arbejdsforholdene på førsteholdet.

Glemt kodeord